اسپادانا
نويسندگان

 

        

[ پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389 ] [ 10:25 ] [ اسپادانا ]

 

 

                  

[ دوشنبه دوازدهم مهر 1389 ] [ 18:6 ] [ اسپادانا ]

 

 

        

[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 15:8 ] [ اسپادانا ]

نوش آباد میان شهر های آران و بیدگل و سفید شهر واقع شده است. وضع طبیعی آن به صورت جلگه و دشت همواری است که عوارض طبیعی در آن به چشم نمی خورد. نوش آباد در ارتفاع 900 متری از سطح از سطح دریا و در فاصله 5/7 کیلومتری از شهر تاریخی کاشان و 5/2 کیلومتری از شهر آران و بیدگل واقع شده است. این شهر دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد و خشن در زمستان است. نوش آباد دارای 31 هکتار بافت تاریخی است.

قلعه خشتی:

قلعه خشتی یا قلعه اربابی در حاشیه شرقی شهر واقع گردیده است.۸ برج دیدبانی و دو در ورودی دارد .امارات و بناها و شاه نشین های این قلعه به کلی ویران شده.در زیر آن دخمه های اسرار آمیز و پناه گاههایی حفر شده که برای پناه از دست غارت گران در آن مخفی می شدند.خاطرات زیادی در دل دارد .باید از نزدیک ناظر این واقعیت باشی تا حقیقت برایت روشن شود. [منبع]

شهر زیر زمینی اویی

شهر زیر زمینی(اویی)که در زیر بافت شهر نوش آباد بصورت دست کن ایجاد شده و چندین هزار متر وسعت دارد از عمق 4متری تا عمق 18متری زمین فضاهای متعددی از جمله اطاق راهرو و چاهها و کانالهای زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار کنده شده است.این معماری بی نظیر با این شکل ساختاری در جهان منحصر به فرد بوده و تاکنون با توجه به آثار به دست آمده در کاوش های باستان شناسی قدمت آن به قبل از اسلام بر می گردد که در دوره های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی  داشته است.این مجموعه به لحاظ سیستم دفاعی و پناهگاهی آن تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرار آمیز شهرت داشت. [منبع]

مسجد جامع

مسجد جامع عتیق بنایی سالخورده است كه می گویند زمانی آتشكده بوده و مقارن ظهور اسلام در سرزمین ایران به مسجد تغییر كاربری داده است. در مجاورت این مسجد آب انبار و ساباط و زیارتی با نام امامزاده اسحاق بنا گردیده است و در نزدیكی آن محلی به نام تخته گاه وجود دارد ، اهالی می گویند این محل زمانی بارگاه انوشیروان بوده و زنجیری داشته كه یك سرش به آسمان وصل بوده است و اگر گناهكاری دست به این زنجیر می گرفت و به بی گناهی خود قسم می خورد به آسمان می رفت. [منبع]

جنگل تاق زار بکر کویر نوش آباد

[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 13:53 ] [ اسپادانا ]

درود بر همه دوستان عزیزم

روز  جمعه 5 مرداد 89 برنامه دیدار با سالمندان توسط گروه کوهنوردی و طبیعت گردی اسپادانا اجرا شد. ساعت 10 صبح نزدیک به 30 نفر از دوستان ابتدای خیابان انوشیروان از سمت دروازه تهران جمع شدیم سپس به اتفاق و بوسیله اتومبیلهای شخصی خودمان به سمت خانه سالمندان صادقیه اصفهان که در فلکه دانشگاه صنعتی اصفهان ابتدای جاده امین آباد واقع هست حرکت نمودیم ساعت 10:45 پس از معارفه وتوضیحات مختصر جهت آشنایی با این مرکز خیریه وارد آسایشگاه سالمندان شدیم در این موسسه نزدیک به 300 سالمند زن و مرد که بسیاری از آنها دارای بیماریهای گوناگون نیز می باشند نگهداری می شوند

کلیه هزینه های آنها توسط خیرین و مردم نوع دوست تامین می شود و در حال حاضر از ساعت 10 صبح تا 4 عصر امکان ملاقات برای عموم مردم مهیاست. تا ساعت 1:30 ظهر ملاقات ما به طول انجامید ودر این مدت دوستان تعداد 200 بسته میوه وخشکبار شامل سیب گلاب، خیار، پسته، انجیر خشک، توت خشک، خرما، برگه زردآلو و کشمش و چند دسته گل شاخه ای را در میان سالمندان تقسیم و اهدا کردند علاوه بر این تعدادی از دوستان کمکهای نقدی خود را به این مرکز دادند.

گروه از سوی سالمندان نیز با استقبال شایانی مواجه شد به طوری که بسیاری از دوستان تحت تاثیر احساسات قرار گرفته و اشک بر گونه هایشان جاری گشته بود هم به جهت وضعیت اسفناک برخی از سالمندان چه از جهت جسمی وچه از جهت روحی و هم به دلیل خوشحال شدن این سالمندان عزیز با اجرای موفق این برنامه زمینه برای برنامه های مشابه و خداپسندانه بعدی مهیا گردید.

سرانجام نزدیک ساعت 2 ظهر برنامه با گرفتن  عکس یادگاری با یکی از مدیران  آسایشگاه به پایان رسید.

تصاویر برنامه بازدید از پدران و مادران ایرانی

نویسنده: احسان امین جواهری

 

[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 13:10 ] [ اسپادانا ]

در نزدیکی روستای دنگزلو(حدود١١۵ کیلومتری سمیرم) و در جنوب غربی آن غاری بسیار زیبا وکمتر شناخته شده به نام همین روستا وجود داردکه دیدن آن بسیار جالب وهیجان انگیزاست. این غار در بخش شرقی منطقه و قلل دنا قرار دارد و از منابع مهم آبی منطقه پادنا محسوب می شود.

ورودی غار بسیار تنگ می باشد ولی بعد از ورود فضای بازی حرکت به سمت جلو را مهیا می نماید.بعد از پیمایش حدود ۵٠ متر صدای رودی خروشان به گوش می رسدکه در دل تاریک غارهیجان پیشروی را دو چندان می نماید.با رسیدن به آب داخل غار ادامه مسیر با لباس ضد آب وگرم میسر می باشد.می توان به کمک طنابی که در کنار اولین دریاچه قرار دارد مسیر حدود ٢٠ متری آنرا پیمود ولی ادامه مسیر وپیمایش دو دریاچه دیگرفقط با قایق امکان پذیربوده ودر ادامه با لباس غواصی وشنا که به علت سرد بودن آب انجام کار بسیار مشکل است.

 

منبع عکس ها

[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 11:39 ] [ اسپادانا ]

 

 

 

[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ 11:44 ] [ اسپادانا ]

تصاویر شهر اویی

شهر زیر زمینی(اویی)که در زیر بافت شهر نوش آباد بصورت دست کن ایجاد شده و چندین هزار متر وسعت دارد از عمق 4متری تا عمق 18متری زمین فضاهای متعددی از جمله اطاق راهرو و چاهها و کانالهای زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار کنده شده است.این معماری بی نظیر با این شکل ساختاری در جهان منحصر به فرد بوده و تاکنون با توجه به آثار به دست آمده در کاوش های باستان شناسی قدمت آن به قبل از اسلام بر می گردد که در دوره های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی  داشته است.این مجموعه به لحاظ سیستم دفاعی و پناهگاهی آن تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرار آمیز شهرت داشت .

راههای ورود به داخل این مجموعه از طرق مختلف و به شکل مخفی در منازل یا داخل قلعه خشتی در مجاور شهر و یا محلهای پر جمعیت و داخل کانالهای  پایاب هایی که از زیر خانه ها و برای گذر آب قنوات ایجاد شده،چاههای داخل مساجد و باغها و بازارها و هر جایی که در زمان حمله دشمن امکان دسترسی سریع و فرار ساکنین را فراهم می نموده ،ایجاد شده است.در بعضی منازل قدیمی که در قسمت مطبخ خانه آن چاهی برای ورود به این فضاها حفر نموده و در دهانه چاه را با تنور به طرز ماهرانه ای پوشانده و انتهای تنور که در دهانه چاه قرار گرفته را با تابه گلی مسدود و روی تابه را خاکستر ریخته ودر مواقع اضطراری افراد از داخل تنور وارد شهر زیر زمینی شده و دوباره انتهای تنور را مسدود به شکلی که هیچ اثری از ورودی به اویی ها معلوم نمی شود.در طول مسیر شهر زیر زمینی اطاقهایی به ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده اند.

 

منبع

[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ 11:31 ] [ اسپادانا ]
درباره وبلاگ

سرپرستی: 09132254457
نشانی: اصفهان- خیابان جابر انصاری- خیابان ابونعیم- میرعماد هشتم- پلاک دوم- طبقه اول
لینک های مفید
امکانات وب